ZAKWATEROWANIE
Południowe Niemcy – rejon miast: Stuttgart, Karlsruhe, Mannheim, Darmstadt
Rodziny goszczące oddają do dyspozycji przynajmniej jeden pokój dla rodziny, z dostępem do wspólnej kuchni, czasem z własną łazienką. W niektórych przypadkach więcej niż jeden pokój lub nawet całe mieszkanie. Staramy się dopasować rodziny ukraińskie do rodzin goszczących, aby obie strony miały dzieci w podobnym wieku. W ten sposób ukraińskie dzieci mogą bawić się w środowisku odpowiednim do wieku i łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W przypadku osób w podeszłym wieku staramy się umieszczać je w rodzinach, gdzie mogą tworzyć więzi rodzinne i być częścią rodziny. Samotne osoby staramy się łączyć z innymi w podobnym wieku i stylu życia. Ogólnie rzecz biorąc, większość kwater może pomieścić grupy do 2 osób. W przypadku dużych grup często jesteśmy w stanie umieścić babcię w niewielkiej odległości od mamy, a przyjaciół w niewielkiej odległości lub dogodnym dojazdem środkami komunikacji miejskiej. Wszystkie rodziny goszczą i pomagają uchodźcom przez co najmniej 2 miesiące. Celem jest, aby przybyli do Niemiec, wyciszyli się i odnaleźli spokój. Jednocześnie uczą się języka, rejestrują się na wszystkie prawa pracownicze i pomoc rządową, pomagamy im znaleźć pracę, a ostatecznym celem jest albo sprowadzenie ich z powrotem na Ukrainę kiedy wojna się skończy, albo pomoc w znalezieniu mieszkania (może razem z innymi Ukraińcami) i być samowystarczalnym.
TRANSPORT
Pierwszy etap podróży następuje w okresie od środy do soboty do przystanku Wrocław Minivanami z 7-9 miejscami.
Od momentu przyjazdu do Wrocławia aż do niedzieli uchodźcy będą spali we Wrocławskim Domu (The Wrocław Stop). Dom zapewnia ciepłe posiłki (gdy mieszka w nim kilka osób, to same sobie gotują, a gdy więcej, gotują wolontariusze), własne składane łóżko lub materac ze świeżą pościelą i toaletę.
Drugi etap podróży odbywa się w niedzielę z Wrocławia do Niemiec. Minivany z 7-9 miejscami, każdy z 2 kierowcami.
W ten sposób rodziny i przyjaciele mogą podróżować w grupach i czuć się bezpiecznie. Wszystkie 3-6 minivanów ze strony niemieckiej będzie podróżować razem. W niedzielę w drodze do Niemiec co 2-3 godziny zaplanowane są przerwy relaksacyjne.
Po przyjeździe do Niemiec uchodźcy przejdą obowiązkowy test na COVID.
Przed przejazdem zapytamy pisemnie wszystkich uchodźców o ich pełny stan zdrowia. Istotne są przewlekłe choroby, uczulenia a także objawy koronawirusa. Czekamy na wyleczenie pilnych chorób w miejscu dotychczasowego pobytu a w przypadku chorób przewlekłych zalecamy uchodźcom zaopatrzyć się w zapas leków jeszcze w Polsce, gdyż następne leki będzie można dostać dopiero po rejestracji w Niemczech, co trwa 2-3 tygodni.
KOORDYNATORZY
Dane kontaktowe do osoby koordynującej pomoc ze strony polskiej:
Dorota Zaborowska:+48 606 776 797 (telefon i telegram)
Organizacja i dane kontaktowe organizacji proponującej pomoc ze strony niemieckiej: Sued-West-Sonne UKR:
Kenzie Potter: +491 727 849 133,
Tamara Schmidt: +491 57 39 394 162,
Dawid Dymek: +491 735 476 408