stuttgart, schillerplatz, church-6559073.jpg

Переїзд до Німеччини

інформація щодо проживання

Południowe Niemcy - rejon miast: Stuttgart, Karlsruhe, Mannheim, Darmstadt

Rodziny goszczące oddają do dyspozycji przynajmniej jeden pokój dla rodziny, z dostępem do wspólnej kuchni, czasem z własną łazienką. W niektórych przypadkach więcej niż jeden pokój lub nawet całe mieszkanie. Staramy się dopasować rodziny ukraińskie do rodzin goszczących, aby obie strony miały dzieci w podobnym wieku. W ten sposób ukraińskie dzieci mogą bawić się w środowisku odpowiednim do wieku i łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W przypadku osób w podeszłym wieku staramy się umieszczać je w rodzinach, gdzie mogą tworzyć więzi rodzinne i być częścią rodziny. Samotne osoby staramy się łączyć z innymi w podobnym wieku i stylu życia. Ogólnie rzecz biorąc, większość kwater może pomieścić grupy do 2 osób. W przypadku dużych grup często jesteśmy w stanie umieścić babcię w niewielkiej odległości od mamy, a przyjaciół w niewielkiej odległości lub dogodnym dojazdem środkami komunikacji miejskiej. Wszystkie rodziny goszczą i pomagają uchodźcom przez co najmniej 2 miesiące. Celem jest, aby przybyli do Niemiec, wyciszyli się i odnaleźli spokój. Jednocześnie uczą się języka, rejestrują się na wszystkie prawa pracownicze i pomoc rządową, pomagamy im znaleźć pracę, a ostatecznym celem jest albo sprowadzenie ich z powrotem na Ukrainę kiedy wojna się skończy, albo pomoc w znalezieniu mieszkania (może razem z innymi Ukraińcami) i być samowystarczalnym.


вид транспорту

Перший етап подорожі відбувається з Середи по Суботу на зупинці Wrocław Minivanami (Вроцлав, Мініванами) з доступними по 7-9 місцями.

Od momentu przyjazdu do Wrocławia aż do niedzieli uchodźcy będą spali we Wrocławskim Domu (The Wrocław Stop). Dom zapewnia ciepłe posiłki (gdy mieszka w nim kilka osób, to same sobie gotują, a gdy więcej, gotują wolontariusze), własne składane łóżko lub materac ze świeżą  pościelą i toaletę.

Другий етап подорожі відбудеться у Неділю з Вроцлава до Німеччини. Мінівени на 7-9 місць, в кожному по два водія. 

Таким чином сім’ї та друзі можуть подорожувати разом та почуваючи себе у безпеці. Усі від трьох до шести мінівенів з німецької сторони подорожуватимуть разом. У неділю, по дорозі до Німеччини, кожні 2-3 години плануються перерви на відпочинок.

Після прибуття до Німеччини біженці пройдуть обов’язковий тест на COVID.

Перед поїздкою ми письмово запитаємо всіх біженців про їх стан здоров’я. Для нас особливо важливими є хронічні захворювання, алергія та симптоми коронавірусу. Ми зачекаємо до вилікування від термінових/ невідкладних хвороб в місці попереднього перебування. А в разі хронічних захворювань рекомендуємо біженцям купити прозапас ліки ще в Польщі. Адже, наступні ліки будуть доступні лише після реєстрації в Німеччині, що зазвичай займає два, три тижні.
Kоординатор


Контактні дані особи, яка координує допомогу з польської сторони:

Dorota Zaborowska: +48 606 776 797 (телефон і телеграма)

Організація та контактні дані організації, яка пропонує допомогу з німецької сторони:

Kenzie Potter: +491 727 849 133,

Tamara Schmidt: +491 57 39 394 162,

Dawid Dymek: +491 735 476 408